TOTAL Česká republika

Team Peugeot Total
Vítězem Dakaru 2017

O víkendu v Rize Sébastien Loeb a PEUGEOT 208 WRX pokračovali ve sbírání umístění na stupních vítězů

Po vítězství v semifinálové jízdě chtěl Sébastien Loeb v Lotyšsku zopakovat svůj loňský triumf, ale místo toho v 10. závodě Mistrovství světa FIA v rallycrossu vystoupil na třetí stupínek stupňů vítězů.

Sébastien Loeb se vyrovnal s jen průměrným vstupem do víkendu (10. v 1. kvalifikaci), vyhrál 4. kvalifikaci a obsadil druhé místo v hodnocení pro kvalifikační fázi. Po vítězství ve svém semifinále nastupoval do finále s optimismem. Jenže ve finále se ocitl až na úplném konci poté, co byl po startu vytlačen z ideální stopy. Přesto se mu podařilo vybojovat zpět tři pozice, už po šesté v tomto roce získal umístění mezi nejlepšími třemi a PEUGEOT 208 WRX dosáhl na osmé umístění na stupních vítězů v této sezoně.

Timmy Hansen absolvoval víkend se smíšenými pocity, když postoupil z kvalifikace na sedmém místě, avšak ve svém semifinále skončil jako pátý a poprvé v tomto roce nepostoupil do finále.

Po šestém místě v 1. kvalifikaci a ještě o dvě místa lepším umístění ve 3. kvalifikaci Kevin Hansen opět snadno postoupil do semifinále. Jeho reálný sen o postupu do finále se ale bohužel rozplynul chybnou strategií v semifinále.

Ohlasy

Kenneth Hansen (ředitel týmu):

rall_cr-riga-02.jpg„Během tohoto víkendu jsme ukázali náš skutečný potenciál, nicméně různé díly skládačky do sebe nezapadly, takže vše skončilo zklamáním. Timmy v semifinále hodně ztratil soubojem s  Bakkerudem a ve druhém semifinále jsme poslali Kevina do jokeru příliš brzy, takže přišel o místo ve finále, které se zdálo být jistým.Mezitím Sébastien vyhrál své semifinále a byl jsem přesvědčen, že by mohl vyhrát i ve finále. Jenže se mu nepodařil nejlepší start. Poté Ekström, nepříliš sportovně, doháněl svou ztrátu. Sébastien se propadl v pořadí, nicméně postupoval zpět zásluhou své skvělé jízdy. Chtěl bych poblahopřát Johanu Kristofferssonovi k zisku titulu. Je silným soupeřem a vždy jezdí férově. Je jezdcem, kterého si vážíme a je také dobrým přítelem Timmyho a Kevina. Vítězství v šampionátu si plně zasloužil.“

Sébastien Loeb (PEUGEOT 208 WRX č. 9), 3.:

„Pro mne to byl docela dobrý víkend. Po kvalifikaci jsem byl druhý a vyhrál jsem čtvrtou kvalifikační jízdu, vyhrál jsem i své semifinále a ve finále jsem dojel třetí. To není špatné. Na druhou stranu si nemohu pomoci přemýšlet o tom, že výsledek ve finále mohl být lepší. Neodstartoval jsem moc dobře, zatímco Matthias ano a předkem svého vozu do mne najel.

Tvrdě mě tlačil a hodně jsem přitom ztratil, protože jsem se ocitnul na štěrku. Všichni mne předjeli, takže jsem jel jako poslední. Probojoval jsem ale zpátky, a nakonec jsem se dostal na stupně vítězů. Byl jsem hodně rychlý a bylo skvělé vidět, že můžeme bojovat s Volkswageny. Gratulujeme Johanu Kristofferssonovi k získání titulu. Měl skvělou sezonu, vždycky jezdil spolehlivě a čistě. Je také rychlý a nikdy neztrácí motivaci.“

Timmy Hansen (PEUGEOT 208 WRX č. 21):

„V sobotu dopoledne jsem nejezdil špatně, ale měl jsem špatnou třetí kvalifikační jízdu po průměrném startu. Vyhrál jsem svou jízdu ve 4. kvalifikaci, nicméně jsem neměl dobré pořadí, protože po mé jízdě trať rychle osychala. Ve svém semifinále jsem dobře odstartoval a sváděl jsem tvrdý soouboj s Bakkerudem. Jednu chvíli jsem byl na vnitřní straně a ocitl jsem se na trávě. Dokázal jsem předjet Nitisse, ale zkrátit odstup od vedoucích jezdců už nepřicházelo v  úvahu. Pak jsem začal mít problémy s elektrickým obvodem. Letos poprvé jsem se nedostal do finále, takže jsem samozřejmě nesmírně zklamaný.“

Kevin Hansen (PEUGEOT 208 WRX č. 71):

„Opět jsem měl radost ze své rychlosti a z toho, že jsem skončil šestý v 1. kvalifikaci a čtvrtý ve 3. kvalifikaci, což jsou dobré výsedky. Opravdu jsem se těšil na semifinále, ale start byl dost zmatený a Petter se zranil. To je nám všem hodně líto. Rozhodnutí, abych absolvoval joker ve druhém kole, nebylo nejlepším řešením, protože jsem se ocitl zablokován na čtvrtém místě, když jsem si byl jistý, že mám potenciál abych letos poprvé postoupil do finále.“

rall_cr-riga-04.jpgKonečné pořadí - Riga (17. září 2017)

1. Johan Kristoffersson (Volkswagen Polo GTI)